:: خلاصه کارگاه فناوری‌های بلاک‌چین، رمزارزها و قرارداد هوشمند
پروفسور حسین نظام آبادی پور، دانشگاه شهید باهنر کرمان

 

بلاک‌چین یا زنجیره‌ی‌بلوک‌ها جدیدترین راه حلی برای بسیاری از مشکلات فراروی بشر است. در حوزه‌ی اقتصادی و مالی، این راه حل رمزارزها را به وجود آورده است. بلاک‌چین در واقع یک دفتر داده‌های مشترک، قابل اعتماد و عمومی است که هر کسی می‌تواند آن را بررسی کند، اما هیچ کاربری نمی‌تواند به تنهایی آن را کنترل کند. شرکت‌کنندگان در سیستم بلاکچین به‌طور جمعی دفتر داده‌ها را به‌روز نگه می‌دارند، این کار را می‌توان تنها براساس قوانین سخت و با توافق کلی انجام داد. این همان چیزی است که امکان وجود پول بدون بانک مرکزی را فراهم می‌کند.

فناوری بلاکچین نخستین بار با بیت­کوین به دنیا معرفی شد. بیت­کوین به عنوان یک پول نقد الکترونیکی، اولین نسل از برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز محسوب می‌شود. این درحالی است که فناوری بلاک‌چین دارای کاربردهای متعددی فراتر از رمزارزها است. در واقع بیت­کوین تنها یکی از هزاران برنامه کاربردی است که امروزه از فناوری بلاک‌چین بهره می‌گیرند. در سال‌های اخیر رویکرد استفاده از رمز ارزها و به خصوص بیت­کوین در کشور ما نیز عمومیت پیدا کرده است. بیت کوین را نسل اول بلاکچین می‌گویند و نسل دوم بلاک‌چین به نام شبکه اتریوم معرفی شده است و قراردادهای هوشمند در بستر بلاک‌چین اتریوم معروف‌ترین دستاورد این فناوری است.

قرارداد هوشمند، نوعی از قرارداد بین طرف‌های مختلف است که نیاز به اعتماد به شخص ثالث برای حسن اجرای قرارداد ندارد و نظارت بر اجرای قرارداد به وسیله‌ی برنامه‌های کامپیوتری انجام می‌شود. فعالیت­های صورت گرفته از طریق قراردادهای هوشمند قابل پیگیری و غیرقابل برگشت هستند. با ظهور فناوری  بلاک‌چین اجرای واقعی قراردادهای هوشمند امکان‌پذیر گردید. بیت کوین به عنوان اولین ارزدیجیتال غیرمتمرکز جهان پایه‌گذار نوعی قرارداد در بلاک‌چین بود، اما پروتکل بیت­کوین فقط با هدف ایجاد یک ارز خصوصی توسعه یافته بود و نمی­توانست تمام نیازها را برآورده کند. شبکه‌ی بلاک‌چین اتریوم برای اولین بار امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را برای تمام پروژه­ها عملی کرد و گام نوینی در جهت هوشمند­سازی جهان برداشت. به تدریج دامنه‌ی کاربرد قراردادهای هوشمند طیف بسیار وسیعی را پوشش داد که شامل کاربردهای مالی نظیر انجام مبادلات، بیمه و سرمایه‌گذاری‌های جمعی و نیز کاربردهای غیر مالی مانند رأی‌گیری انتخاباتی و ثبت تراکنش‌های غیر مالی مانند صدور گواهی، ثبت اطلاعات پزشکی و احراز هویت می‌شود.

در این کارگاه شرکت­کنندگان ابتدا با فناوری بلاک‌چین آشنا می­شوند. سپس با بلاک‌چین بیت­کوین به عنوان اولین پیاده­سازی عملی و موفق بلاک‌چین آشنا خواهند شد. در ادامه نسل دوم بلاک‌چین به نام شبکه اتریوم معرفی شده و قراردادهای هوشمند در بستر بلاک‌چین اتریوم شرح داده خواهد شد. همچنین پیاده‌سازی عملی یک قرارداد هوشمند و ساخت یک نرم افزار غیرمتمرکز نیز آموزش داده خواهد شد.

سرفصل‌های کارگاه

بخش تئوری:

تشریح ساختار کلی فناوری زنجیره بلوکی

نحوه‌ کارکرد ارزهای رمزنگاری شده (نسل اول بلاک‌چین)

بررسی ساختار اتریوم و قراردادهای هوشمند (نسل دوم بلاک‌چین)

کاربرد بلاک‌چین در صنایع مختلف

بخش عملی و پیاه‌سازی:

آموزش مقدماتی زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی

نحوه نوشتن یک قرارداد هوشمند

اتصال یک قرارداد هوشمند به بخش User Interface


 

ارائه توسط تیم آزمایشگاه پردازش هوشمند داده

عنوان

زمانبندی

تشریح ساختار کلی فناوری زنجیره بلوکی

1 ساعت

نحوه‌ کارکرد ارزهای رمزنگاری شده (نسل اول بلاک‌چین)

بررسی ساختار اتریوم و قراردادهای هوشمند (نسل دوم بلاک‌چین)

1 ساعت

کاربرد بلاک‌چین در صنایع مختلف

آموزش مقدماتی زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی

2 ساعت

نحوه نوشتن یک قرارداد هوشمند

اتصال یک قرارداد هوشمند به سمت کابر یا UI

 

 

نمایه IEEE

فایل‌های مورد نیاز

خبر تصویری

1
2
3
4
5
6
7
8

چاپ مقالات منتخب در

پوستر همایش

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی و پیاده سازی شده توسط : همایش نگار ( ویرایش 10.0.5)