:: درباره پروفسور زاده


پروفسور لطفی عسگرز اده، دانشمند ایرانی ­ تبار ، که در جهان علم به پروفسور " زاده " شهرت دارد مبدع " منطق فازی " است. او در سال 1921 در شهر باکو در جمهوری آذربایجان به دنیا آمد . پدرش یک روزنامه­نگار ایرانی بود که در آن زمان به دلایل شغلی در باکو بسر می­برد و مادرش یک پزشک روس بود .

  وی ده ساله بود که در اثر قحطی و گرسنگی سراسری پدید آمده در سال 1931 ، به اتفاق خانواده به وطن پدری­اش ایران کوچ کرد . پروفسور “زاده” در دبیرستان البرز تهران، تحصیلات متوسطه را به پایان رساند و در امتحانات کنکور سراسری دانشکده فنی دانشگاه تهران ، مقام دوم را کسب نمود . در سال 1942 ، رشته برق را در دانشگاه به پایان رساند و در زمان جنگ دوم جهـانی برای ادامه تحصیـل به آمریکـا رفت . او در سال 1946 موفق به اخذ مدرک فوق­لیسانس از دانشگاه صنعتی ماساچوست شد . در سال 1949 به دریافت مدرک دکترا از دانشگاه کلمبیا نائل شد و در همین دانشگاه با تدریس در زمینه "تئوری سیستم ها " کارش را آغاز کرد . در سال 1959، پروفسور “زاده” کار تمام وقت خود را با سمت استادی در دانشکده مهندسی برق دانشگاه کالیفرنیا در برکلی شروع کرد و در سال 1963 ابتدا در رشته الکتروتکنیک و پس از آن در رشته علوم کامپیوتر کرسی استادی گرفت. در فاصله سال­های1963 تا 1968، وی ریاست دانشـکده مهندسی برق دانشـگاه کالیفرنیا را در برکلی بر عهده داشت .

 


 

در واقـع پروفسـور “زاده” قبل از کار بر روی نظـریه مجموعه­های فازی، شخصیت برجسته­ای در تئوری کنترل بود. در اوایل دهه­ی 1960 او به این نتیجه رسید که تئوری کنترل کلاسیک بیش از حد بر روی دقت تاکید داشته و از این رو با سیستم­های پیچیده نمی­تواند کار کند . وی نظــریاتش را در سال 1965 با مقاله­ی “ مجموعه­های فازی " ارائه داد .

  اگر چه پر و فسور " زاده " در سال 1991 بازنشسته شد، ولی همچنان فعالیت­های علمی خود را در دانشگاه کالیفرنیا ادامه می­دهد و به صورت مستمر در کنفرانس­ها و سمینارهای مختلف شرکت و سخنرانی می­کند . در حال حاضر پروفسور “زاده” به عنوان استاد ممتاز مهندسی برق، مدیریت مرکز نرم افزار کامپیوتری دانشگاه برکلی را عهده دار است . این مرکز بیش از 2000 نفر عضو دارد و 100 موسسه علمی به آن وابسته هستند .

  پروفسور “زاده” دارای چهـارده دکتـرای افتخــاری از دانشگـاه­های معتبر دنیاست و بیش از دویست مقاله علمی را در کارنامه علمی خود دارد و در هیات تحریریه ده­ها مجله علمی دنیا، دارای مقام مشاور است . وی جوایز و نشان­های مختـلفی را دریافت نمـوده است که برخی از آن­ها به قرار ذیل است:

  نشان­ها:

  · IEEE Education Medal , 1973.

  · Eringen Medal , Society of Engineering Science, 1975.

  · IEEE Centennial Medal , 1984.

  · IEEE Richard W. Hamming Medal , 1992.

  · Rufus Oldenburger Medal , American Society of Mechanical Engineers (ASME), 1993.

  · IEEE Medal of Honor , 1995.

  · Bolzano Medal , Academy of Sciences of the Czech Republic, 1997 .

  · Edward Feigenbaum Medal , International Society for Intelligent Systems, 1998 .

  · IEEE Millennium Medal , 2000 .

  جوایز :

  · Honda Prize , Honda Foundation, 1989 .

  · Kampe de Feriet Prize , 1992.

  · Grigore Moisil , Romanian Society for Fuzzy Systems, 1993.

  · Okawa Prize , Okawa Foundation, 1996.

  V Kaufmann Prize , International Association for Fuzzy-Set Management & Economy (SIGEF) , 2004. 

نمایه IEEE

فایل‌های مورد نیاز

خبر تصویری

1
2
3
4
5
6
7
8

چاپ مقالات منتخب در

پوستر همایش

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی و پیاده سازی شده توسط : همایش نگار ( ویرایش 10.0.5)